مبحث ۱۳ قدیم فقط تا تاریخ ۱٥ اسفندماه ۹۷ قابل استناد بود و از آن به بعد تنها مرجع قابل قبول ویرایش سال ۹٥ می باشد که تغییرات عمدەای نسبت بە ویرایش قبلی خود دارد. و تمامی بندهای آن منبعد لازم الاجراست. یکی از تغییرات و الزامات تازه در مبحث جدید بحث "آزمون‌های اولیه و کنترل" می‌باشد.

در صفحه ۳۷ ویرایش تازه مبحث آزمون‌هایی را قبل از شروع بهرەبرداری و یا پس از هر تغییر عمدە اجباری دانستە، کە خود گامی بسیار مهم و موثر در سلامت تاسیسات الکتریکی می‌باشد. در الزامی بودن این تست‌ها هیچ تردیدی نیست، ولی متولی آنها هنوز مشخص نیست، و اینکه می‌توان گفت ناظر متولی این امر نیست متاسفانه باید گفت صراحتا هیچ جای مبحث ذکر نشده که وظیفەی ناظر نیست.
اما در این مورد سازمان‌های نظام مهندسی هر استان می‌توانند پیش‌قدم شده و با آموزش اشخاص یا شرکت‌ها این وظیفه را از دوش ناظر تاسیسات برقی بردارند. و ناظر به عنوان مثال می‌تواند از مالک گواهی معتبر شخص یا شرکت صاحب صلاحیت را مطالبه کند و تنها با دریافت این گواهی عملیات را تایید کند، مانند کاری که همکاران عزیز بخش سازه با ارسال نمونه بتن به آزمایشگاه انجام می‌دهند، یا آسانسور و یا اندازەگیری مقاومت الکترود زمین که نهاد دیگری آنرا تایید می‌کنند. ولی قطعا بدون انجام چنین ساز و کاری تمامی مسئولیت‌ها متوجه ناظر تاسیسات الکتریکی خواهد بود!!!
در همین راستا شرکت برق‌یار جهت اجرای این بند حیاتی مبحث پیش قدم شده و با توجه به تجارب گرانبهای شرکت در این زمینه، کارگاه عملی تست و تحویل تاسیسات الکتریکی را با همکاری دفتر نمایندگی نظام مهندسی شهرستان بانه در تاریخ 1398/02/05 برگزار می‌نماید. از کلیه علاقمندان و فعالان حوزه تاسیسات الکتریکی دعوت به عمل می‌آید تا در این سمینار شرکت نمایند.
امیدواریم اجرای تست‌های تحویل تاسیسات الکتریکی هر چه زودتر عملی شود و همچنین مسئولیت آن از دوش ناظرین محترم برداشته شود.

جهت دانلود دستورالعمل مربوط به گروه تخصصی برق شورای مرکزی می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.